World ChampionShips 22.2.-4.3.2007 - Sapporo (JPN):

Women 30km C Msttime
1.KUITUNEN Virpi(FIN)1:29:47.1
2.STEIRA Kristin Stoermer(NOR)1:29:54.0
3.JOHAUG Therese(NOR)1:31:09.9
4.SAARINEN Aino Kaisa(FIN)1:31:30.1
5.MAJDIC Petra(SLO)1:32:04.5
6.SMIGUN Kristina(EST)1:32:19.4

Women 4x5km Mtime
1.FINLAND(FIN)54:18.6
 KUITUNEN Virpi  
 SAARINEN Aino Kaisa  
 ROPONEN Riitta Liisa  
 MANNINEN Pirjo  
2.GERMANY(GER)54:30.5
 BOEHLER Stefanie  
 BAUER Viola  
 KUENZEL-NYSTAD Claudia  
 SACHENBACHER STEHLE Evi  
3.NORWAY(NOR)54:34.3
 SKOFTERUD Vibeke W.  
 BJOERGEN Marit  
 STEIRA Kristin Stoermer  
 JACOBSEN Astrid  
4.SWEDEN(SWE)54:50.3
 DAHLBERG Anna  
 ANDERSSON Lina  
 KALLA Charlotte  
 NORGREN Britta  
5.CZECH REPUBLIC(CZE)55:02.9
 ERBENOVA Helena  
 RAJDLOVA Kamila  
 JANECKOVA Ivana  
 NEUMANNOVA Katerina  
6.ITALY(ITA)55:14.7
 GENUIN Magda  
 LONGA Marianna  
 VALBUSA Sabina  
 FOLLIS Arianna  

Women 10 km Freetime
1.NEUMANNOVA Katerina(CZE)23:58.4
2.SAVIALOVA Olga(RUS)24:24.9
3.FOLLIS Arianna(ITA)24:28.6
4.STEIRA Kristin Stoermer(NOR)24:33.9
5.KALLA Charlotte(SWE)24:41.9
6.SACHENBACHER STEHLE Evi(GER)24:44.4

Women 15 km Pursuittime
1.SAVIALOVA Olga(RUS)41:27.5
2.NEUMANNOVA Katerina(CZE)41:28.0
3.STEIRA Kristin Stoermer(NOR)41:29.6
4.SACHENBACHER STEHLE Evi(GER)41:32.1
5.ROPONEN Riitta Liisa(FIN)41:51.5
6.SAARINEN Aino Kaisa(FIN)41:52.4

Men 50km C Msttime
1.HJELMESET Odd-Bjoern(NOR)2:20:12.6
2.ESTIL Frode(NOR)2:20:13.0
3.FILBRICH Jens(GER)2:20:17.1
4.ANGERER Tobias(GER)2:20:23.1
5.BAUER Lukas(CZE)2:20:25.7
6.BAJCICAK Martin(SVK)2:20:53.6

Men 4x10km Mtime
1.NORWAY(NOR)1:30:49.2
 ROENNING Eldar  
 HJELMESET Odd-Bjoern  
 BERGER Lars  
 NORTHUG Petter  
2.RUSSIA(RUS)1:30:52.4
 PANKRATOV Nikolai  
 ROTCHEV Vassili  
 LEGKOV Alexander  
 DEMENTIEV Eugeni  
3.SWEDEN(SWE)1:30:52.7
 LARSSON Martin  
 FREDRIKSSON Mathias  
 HELLNER Marcus  
 SOEDERGREN Anders  
4.GERMANY(GER)1:31:39.7
 FILBRICH Jens  
 GOERING Franz  
 ANGERER Tobias  
 TEICHMANN Axel  
5.FRANCE(FRA)1:32:15.0
 GAILLARD Jean Marc  
 VITTOZ Vincent  
 JONNIER Emmanuel  
 ROUSSELET Alexandre  
6.FINLAND(FIN)1:32:55.5
 NOUSIAINEN Ville  
 JAUHOJAERVI Sami  
 LALLUKKA Juha  
 KATTILAKOSKI Teemu  

Men 15km Freetime
1.BERGER Lars(NOR)35:50.0
2.KARNEYENKA Leanid(BLR)36:25.8
3.ANGERER Tobias(GER)36:42.4
4.EDER Johannes(AUT)36:48.3
5.TEICHMANN Axel(GER)37:04.6
6.LEGKOV Alexander(RUS)37:06.4

Men 30km Pursuittime
1.TEICHMANN Axel(GER)1:11:35.8
2.ANGERER Tobias(GER)1:11:36.3
3.PILLER COTTRER Pietro(ITA)1:11:36.7
4.FILBRICH Jens(GER)1:11:39.0
5.NORTHUG Petter jr.(NOR)1:11:44.0
6.LEGKOV Alexander(RUS)1:11:45.3

zpět