Tour de Ski - Oberhof (GER) dne 2.-10.1.2010:

Women 60 km Mtime
1.KOWALCZYK Justyna(POL)2:37:54.5
2.MAJDIC Petra(SLO)2:38:13.7
3.FOLLIS Arianna(ITA)2:39:06.7
4.SAARINEN Aino- Kaisa(FIN)2:39:29.2
5.STEIRA Kristin Stoermer(NOR)2:40:02.6
6.ROPONEN Riitta-Liisa(FIN)2:40:21.7

Women 10 km C Msttime
1.MAJDIC Petra(SLO)34:06.4
2.KOLOMINA Elena(KAZ)34:06.5
3.LONGA Marianna(ITA)34:07.4
4.SARASOJA Riikka(FIN)34:07.7
5.FOLLIS Arianna(ITA)34:08.8
6.JOHANSSON NORGREN Britta(SWE)34:08.9

Women 5 km Ctime
1.KOWALCZYK Justyna(POL)12:37.6
2.SAARINEN Aino- Kaisa(FIN)12:49.2
3.MAJDIC Petra(SLO)12:52.4
4.STEIRA Kristin Stoermer(NOR)13:03.2
5.SKOFTERUD Vibeke W(NOR)13:04.7
6.FOLLIS Arianna(ITA)13:04.9

Women 16 km F Handicap Starttime
1.FOLLIS Arianna(ITA)34:34.8
2.MAJDIC Petra(SLO)34:38.2
3.KOWALCZYK Justyna(POL)34:38.9
4.SAARINEN Aino- Kaisa(FIN)35:02.4
5.LONGA Marianna(ITA)36:35.7
6.SIDKO Alena(RUS)36:36.8

Women 10 km C Handicap Starttime
1.KOWALCZYK Justyna(POL)34:30.0
2.SAARINEN Aino- Kaisa(FIN)34:32.8
3.STEIRA Kristin Stoermer(NOR)34:35.7
4.KUITUNEN Virpi(FIN)34:43.2
5.FOLLIS Arianna(ITA)34:56.6
6.KOROSTELEVA Natalia(RUS)35:01.3

Men 102 km Mtime
1.BAUER Lukas(CZE)4:13:10.6
2.NORTHUG Petter jr.(NOR)4:14:27.0
3.COLOGNA Dario(SUI)4:14:42.8
4.HELLNER Marcus(SWE)4:14:52.0
5.GAILLARD Jean Marc(FRA)4:15:03.2
6.SOMMERFELDT Rene(GER)4:16:12.0

Men 20 km C Msttime
1.BAUER Lukas(CZE)59:03.5
2.NORTHUG Petter jr.(NOR)59:35.0
3.TEICHMANN Axel(GER)59:35.8
4.COLOGNA Dario(SUI)59:36.8
5.RICKARDSSON Daniel(SWE)59:40.6
6.GAILLARD Jean Marc(FRA)59:45.5

Men 10 km Ctime
1.RICKARDSSON Daniel(SWE)23:14.5
2.BAUER Lukas(CZE)23:16.2
3.NORTHUG Petter jr.(NOR)23:20.7
4.TEICHMANN Axel(GER)23:27.9
5.HELLNER Marcus(SWE)23:40.0
6.HEIKKINEN Matti(FIN)23:43.1

Men 35 km F Handicap Starttime
1.NORTHUG Petter jr.(NOR)1:25:38.0
2.COLOGNA Dario(SUI)1:25:38.4
3.HELLNER Marcus(SWE)1:25:38.8
4.GAILLARD Jean Marc(FRA)1:25:48.8
5.HEIKKINEN Matti(FIN)1:25:50.0
6.TEICHMANN Axel(GER)1:26:00.3

Men 15 km C Handicap Starttime
1.NORTHUG Petter jr.(NOR)47:07.8
2.VYLEGZHANIN Maxim(RUS)47:07.9
3.HEIKKINEN Matti(FIN)47:08.6
4.BAUER Lukas(CZE)47:10.3
5.ANGERER Tobias(GER)47:10.9
6.TEICHMANN Axel(GER)47:13.1

zpět