ZOH Vancouver (CAN) ve dnech 15.-28.2.2010:

Women 30 km Mtime
1.KOWALCZYK Justyna(POL)1:30:33.7
2.BJOERGEN Marit(NOR)1:30:34.0
3.SAARINEN Aino- Kaisa(FIN)1:31:38.7
4.SACHENBACHER -STEHLE Evi(GER)1:31:52.9
5.ISHIDA Masako(JPN)1:31:56.5
6.KALLA Charlotte(SWE)1:31:57.6

Women Relay 4x5 km Mtime
1.NORWAY(NOR)55:19.5
 SKOFTERUD Vibeke W. 14:49.9
 JOHAUG Therese 14:46.5
 STEIRA Kristin Stoermer 12:53.2
 BJOERGEN Marit 12:49.9
2.GERMANY(GER)55:44.1
 ZELLER Katrin 14:53.7
 SACHENBACHER STEHLE Evi 15:00.6
 GOESSNER Miriam 12:52.0
 NYSTAD Claudia 12:57.8
3.FINLAND(FIN)55:49.9
 MURANEN Pirjo 15:32.4
 KUITUNEN Virpi 14:35.7
 ROPONEN Riitta-Liisa 12:38.2
 SAARINEN Aino Kaisa 13:03.6
4.ITALY(ITA)56:04.9
 FOLLIS Arianna 14:58.6
 LONGA Marianna 14:29.4
 RUPIL Silvia 13:01.8
 VALBUSA Sabina 13:35.1
5.SWEDEN(SWE)56:18.9
 OLSSON Anna 14:47.1
 PAJALA Magdalena 15:35.6
 KALLA Charlotte 12:25.0
 INGEMARSDOTTER Ida 13:31.2
6.POLAND(POL)56:29.4
 MAREK Kornelia 15:25.3
 KOWALCZYK Justyna 14:00.3
 MACIUSZEK Paulina 13:38.4
 JASKOWIEC Sylwia 13:25.4

Women 15 km M Pursuittime
1.BJOERGEN Marit(NOR)39:58.1
2.HAAG Anna(SWE)40:07.0
3.KOWALCZYK Justyna(POL)40:07.4
4.STEIRA Kristin Stoermer(NOR)40:07.5
5.SAARINEN Aino- Kaisa(FIN)40:40.6
6.JOHAUG Therese(NOR)40:50.0

Women 10 km Ftime
1.KALLA Charlotte(SWE)24:58.4
2.SMIGUN-VAEHI Kristina(EST)25:05.0
3.BJOERGEN Marit(NOR)25:14.3
4.HAAG Anna(SWE)25:19.3
5.KOWALCZYK Justyna(POL)25:20.1
6.ROPONEN Riitta-Liisa(FIN)25:24.3

Men 50 km Mtime
1.NORTHUG Petter jr.(NOR)2:05:35.5
2.TEICHMANN Axel(GER)2:05:35.8
3.OLSSON Johan(SWE)2:05:36.5
4.ANGERER Tobias(GER)2:05:37.0
5.KERSHAW Devon(CAN)2:05:37.1
6.VEERPALU Andrus(EST)2:05:41.6

Men Relay 4x10 km Mtime
1.SWEDEN(SWE)1:45:05.4
 RICKARDSSON Daniel 27:57.9
 OLSSON Johan 27:55.2
 SOEDERGREN Anders 24:35.2
 HELLNER Marcus 24:37.1
2.NORWAY(NOR)1:45:21.3
 JOHNSRUD SUNDBY Martin 27:59.9
 HJELMESET Odd-Bjoern 28:27.5
 BERGER Lars 24:38.4
 NORTHUG Petter 24:15.5
3.CZECH REPUBLIC(CZE)1:45:21.9
 JAKS Martin 28:22.4
 BAUER Lukas 27:36.4
 MAGAL Jiri 24:34.8
 KOUKAL Martin 24:48.3
4.FRANCE(FRA)1:45:26.3
 GAILLARD Jean Marc 27:56.7
 VITTOZ Vincent 28:03.6
 MANIFICAT Maurice 24:31.5
 JONNIER Emmanuel 24:54.5
5.FINLAND(FIN)1:45:30.3
 JAUHOJAERVI Sami 27:55.6
 HEIKKINEN Matti 28:32.3
 KATTILAKOSKI Teemu 24:37.1
 NOUSIAINEN Ville 24:25.3
6.GERMANY(GER)1:45:49.4
 FILBRICH Jens 27:58.3
 TEICHMANN Axel 28:22.6
 SOMMERFELDT Rene 24:43.7
 ANGERER Tobias 24:44.8

Men 30 km M Pursuittime
1.HELLNER Marcus(SWE)1:15:11.4
2.ANGERER Tobias(GER)1:15:13.5
3.OLSSON Johan(SWE)1:15:14.2
4.LEGKOV Alexander(RUS)1:15:15.4
5.BABIKOV Ivan(CAN)1:15:20.5
6.FILBRICH Jens(GER)1:15:25.0

Men 15 km Ftime
1.COLOGNA Dario(SUI)33:36.3
2.PILLER COTTRER Pietro(ITA)34:00.9
3.BAUER Lukas(CZE)34:12.0
4.HELLNER Marcus(SWE)34:13.5
5.VITTOZ Vincent(FRA)34:16.2
6.MANIFICAT Maurice(FRA)34:27.4

zpět