Nordic World Ski Championships - Seefeld (AUT) dne 20.2. - 3.3.2019:

Women 7.5/7.5km Skiathlon C/Ftime
1JOHAUG Therese(NOR)36:54.5
2OESTBERG Ingvild Flugstad(NOR)37:52.1
3NEPRYAEVA Natalia(RUS)37:53.2
4JACOBSEN Astrid Uhrenholdt(NOR)37:56.5
5KARLSSON Frida(SWE)38:01.9
6KALLA Charlotte(SWE)38:07.8

Women 10 km Ctime
1JOHAUG Therese(NOR)27:02.1
2KARLSSON Frida(SWE)27:14.3
3OESTBERG Ingvild Flugstad(NOR)27:37.7
4PARMAKOSKI Krista(FIN)27:39.1
5FAEHNDRICH Nadine(SUI)28:06.0
6SEDOVA Anastasia(RUS)28:07.0

Women 30 km F Msttime
1JOHAUG Therese(NOR)1:14:26.2
2OESTBERG Ingvild Flugstad(NOR)1:15:03.0
3KARLSSON Frida(SWE)1:15:10.2
4DIGGINS Jessica(USA)1:15:32.1
5KALLA Charlotte(SWE)1:15:42.8
6ANDERSSON Ebba(SWE)1:15:43.5

Women Relay 4x5 km Mtime
1SWEDEN(SWE)55:21.0
ANDERSSON Ebba
KARLSSON Frida
KALLA Charlotte
NILSSON Stina
2NORWAY(NOR)55:24.1
WENG Heidi
OESTBERG Ingvild Flugstad
JACOBSEN Astrid Uhrenholdt
JOHAUG Therese
3RUSSIA(RUS)57:24.8
BELORUKOVA Yulia
SEDOVA Anastasia
NECHAEVSKAYA Anna
NEPRYAEVA Natalia
4GERMANY(GER)58:07.3
CARL Victoria
HENNIG Katharina
RINGWALD Sandra
GIMMLER Laura
5UNITED STATES OF AMERICA(USA)58:27.0
KERN Julia
BJORNSEN Sadie
BRENNAN Rosie
DIGGINS Jessica
6FINLAND(FIN)59:08.7
MONONEN Laura
PARMAKOSKI Krista
ROPONEN Riitta-Liisa
PIIPPO Eveliina

Men 15/15km Skiathlon C/Ftime
1ROETHE Sjur(NOR)1:10:21.8
2BOLSHUNOV Alexander(RUS)1:10:21.9
3SUNDBY Martin Johnsrud(NOR)1:10:22.5
4NISKANEN Iivo(FIN)1:10:34.1
5PARISSE Clement(FRA)1:10:42.5
6HARVEY Alex(CAN)1:11:20.7

Men 15 km Ctime
1SUNDBY Martin Johnsrud(NOR)38:22.6
2BESSMERTNYKH Alexander(RUS)38:25.5
3NISKANEN Iivo(FIN)38:43.0
4LARKOV Andrey(RUS)38:45.4
5TOENSETH Didrik(NOR)38:46.9
6COLOGNA Dario(SUI)38:55.0

Men 50 km F Msttime
1HOLUND Hans Christer(NOR)1:49:59.3
2BOLSHUNOV Alexander(RUS)1:50:27.1
3ROETHE Sjur(NOR)1:50:57.1
4SUNDBY Martin Johnsrud(NOR)1:50:57.2
5KRUEGER Simen Hegstad(NOR)1:51:00.4
6HALFVARSSON Calle(SWE)1:51:01.9

Men Relay 4x10 km Mtime
1NORWAY(NOR)1:42:32.1
IVERSEN Emil
SUNDBY Martin Johnsrud
ROETHE Sjur
KLAEBO Johannes Hoesflot
2RUSSIA(RUS)1:43:10.9
LARKOV Andrey
BESSMERTNYKH Alexander
BOLSHUNOV Alexander
USTIUGOV Sergey
3FRANCE(FRA)1:43:33.1
BACKSCHEIDER Adrien
MANIFICAT Maurice
PARISSE Clement
JOUVE Richard
4FINLAND(FIN)1:43:34.9
HAKOLA Ristomatti
NISKANEN Iivo
HEIKKINEN Matti
HYVARINEN Perttu
5SWEDEN(SWE)1:44:11.6
SVENSSON Oskar
HALFVARSSON Calle
BURMAN Jens
THORN Viktor
6GERMANY(GER)1:44:20.4
EISENLAUER Sebastian
KATZ Andreas
NOTZ Florian
DOBLER Jonas

zpět